Obszar roboczy 1

Po co komu ZWYŻKA?

wzorek3

Ostatnie lata przyniosły na rynku budowlanym w Polsce bardzo duże zmiany. Dotyczą one praktycznie całego środowiska i każdej części budowy. Bardzo widocznym elementem tej zmiany stały się tzw. „zwyżki” czyli podesty ruchome.

Nie będę się teraz rozwodzić nad ich rodzajami, producentami czy cechami- to na pewno później ????. Na początek odpowiem na pytanie: po co w ogóle jest podest i komu jest potrzebny? Bo, po pierwsze nie do wszystkiego się nadaje, ale i nie każdy potrzebuje z niego korzystać.

Po co więc podest? Przede wszystkim, żeby bezpieczniej i wydajniej pracować na konkretnej wysokości. Bezpieczniej, ponieważ bez użycia niestabilnych rusztowań, chwiejnych drabin i nie zawsze dających się podwiesić wind. Wydajniej, gdyż dzięki podestom możemy w jednym czasie wykonać więcej pracy: podest jest ruchomy, często ze zmiennym wysięgiem przez co daje nam możliwość reakcji i szybszego przemieszczania podczas wykonywania pracy.

Dlaczego podest nie jest dla każdego? Ponieważ aby się nim posługiwać w sposób wydajny i bezpieczny trzeba wyszkolić się z jego obsługi, zdobyć uprawnienia UDT i mieć odpowiednią praktykę. Nie wspominam jeszcze o kwestiach mentalnych, bo chyba każdy pracownik będący na budowie wie co to jest BHP i czego pracując na wysokości robić nie wolno. Niemniej do tego wrócimy w kolejnych wpisach, gdyż temat bezpieczeństwa będzie przewodni w mojej działalności. To zagadnienia, które będziemy tutaj wspólnie rozwijać. Mając doświadczenie w prowadzeniu szkoleń spotkałam się z wieloma sytuacjami dotyczącymi pracy na wysokości. Tą wiedzą będę się z Wami dzielić, ponieważ bezpieczna praca na wysokości jest misją mojego biznesu i zamierzam skutecznie promować tą wartość wśród wszystkich użytkowników podestów ruchomych.