Urządzenia transportu bliskiego (UTB) to bardzo pojemna nazwa. Ogólnie są to mechanizmy, które służą do przemieszczania ludzi i ładunków na niewielkich dystansach. Wszystko to, w celu ułatwienia i umożliwienia wykonywanych czynności.
Gdzie wykorzystywane są UTB?
Obecnie coraz częściej wspomagamy się tego typu urządzeniami w naszej codziennej pracy. Jest też duże zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników, którzy potrafią sprawnie i bezpiecznie korzystać z takich urządzeń. To znacznie przyspiesza pracę na wielu stanowiskach. Gdzie zatem wykorzystywane są urządzenia transportu bliskiego?
- Wszędzie tam, gdzie przenoszone są ciężkie ładunki w pionie i poziomie: place budowy, zakłady przemysłowe, hale magazynowe, sklepy wielkopowierzchniowe.
- W miejscach, gdzie konieczny jest transport ludzi na różne wysokości: przy pracach remontowych i montażowych na wysokościach, także do obsługi imprez i koncertów lub jako karuzele w wesołych miasteczkach, windy, ruchome schody.
Jak widać z UTB korzystamy wszyscy, nawet jeśli nie zdajemy sobie z tego sprawy i są one używane w celach nie tylko przemysłowych.
Wszystko pod kontrolą dla naszego bezpieczeństwa.
Z racji specyfiki pracy, jaka wykonywana jest przy użyciu UTB konieczna jest ich dokładna kontrola. Zawsze przecież mamy nadzieję, wsiadając na wysoką karuzelę, że jest sprawna i obsługuje ją fachowiec. Służy to właśnie bezpieczeństwu ludzi, pracowników i towarów.
Na mocy rozporządzeń wydawanych na przestrzeni lat przez Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej wszystkie tego typu urządzenia podlegają dozorowi technicznemu sprawowanemu przez UDT. Dozór ten obejmuje:
- kategoryzację danego urządzenia
- korzystanie, naprawy i ogólnie pojętą eksploatację
- kwalifikacje konieczne do ich obsługi i serwisowania.
Jakie urządzenia kryją się za skrótem UTB?
Wszystkie rodzaje tych urządzeń (a jest ich całkiem sporo), ich kategorie, specyfikacje, sposób i warunki eksploatacji znajdziesz, na stronie głównej Urzędu Dozoru Technicznego, tego samego, przed którym należy zdać egzamin, żeby uzyskać pozwolenie na ich obsługę.
Wśród nich podstawowe i najczęściej używane to:
- dźwigi – towarowe lub osobowe
- podesty ruchome – platformy przenoszące ludzi na stanowiska pracy
- suwnice
- żurawie
- wózki jezdniowe podnośnikowe (wózki widłowe)
- HDS – hydrauliczne dźwigi samochodowe montowane na autach ciężarowych.
Z pewnością tak zaawansowane urządzenia byłyby doskonałą pomocą przy budowie piramid w Egipcie. Teraz możemy z nich korzystać bez ograniczeń w wielu miejscach. Przy ich pomocy praca magazyniera, budowlańca i wielu innych zawodów jest zdecydowanie łatwiejsza i bezpieczniejsza.