Obszar roboczy 1

Dlaczego potrzebujesz szkolenia?

wzorek3
W poprzednim artykule pisałam o tym kto i w jakim celu potrzebuje podestów. Kolejnym krokiem jest wyjaśnienie dlaczego do obsługi podestów (ale tez innych urządzeń technicznych!) niezbędne są szkolenia. Poza tym, że brak kwalifikacji grozi mandatem ????

Wchodzimy więc konkretnie w obszar, którym się zajmuję od kilku lat. Nie będę ukrywać, że jest to coś co lubię, co mnie w pewien sposób pociąga, ale też coś na czym się po prostu znam i co umiem. A muszę przy tym powiedzieć, że gdy zaczynałam pracę w szkoleniach to dla mnie zasadnym było pytanie nie „po co komu zwyżka?”, ale „co to jest zwyżka”? Bo jeszcze sześć lat temu nie miałam o tym pojęcia, a dziś mam za sobą kilkaset przeprowadzonych szkoleń i kilka tysięcy wyszkolonych operatorów.

Piszę o tym dlatego, że pomimo sporego doświadczenia cały czas się uczę i to w najbardziej efektywny sposób, bo z sytuacji, które mają miejsce na budowach, w zakładach pracy. Uczę się przede wszystkim od Was, z Waszych doświadczeń, rozwiązań czy pomysłów. Dzięki takim sytuacjom, w których dowiaduję się czegoś nowego, cały czas utwierdzam się w przekonaniu, że wiedzy nigdy za wiele. Zarówno tej teoretycznej, jak i praktycznej. Tak samo jak ja uczę się od Was, to również mam przyjemność przekazywać moją wiedzę i doświadczenie Wam. Nierzadko zdarza się, że (nie)operator z kilkunastoletnią praktyką dowiaduje się na szkoleniach czegoś kompletnie nowego lub że powszechnie stosowane przez niego rozwiązania mogą powodować konkretne zagrożenie.

Niestety statystyki w budownictwie są tego jasnym przykładem. W 2018 roku w naszej branży wydarzyło się 5247 wypadków, z czego aż 48 zakończyło się śmiercią pracownika (0,9%), a kolejne 84 były wypadkami ciężkimi. Dla porównania w całym przemyśle miało miejsce ponad 84 tysiące wypadków, z czego śmiertelnych było 209 (0,2%). Ta dramatyczna liczba zgonów na budowach mogłaby być niższa, gdyby nie czynnik ludzki, ponieważ przeważająca część wypadków (60,8%) spowodowana jest „nieprawidłowym zachowaniem się pracownika”. Ilu z ludzi, którzy stracili życie w 2018 roku na budowach mogłoby je ocalić, gdyby byli właściwie wyszkoleni w swoim fachu lub wyzbyli się rutynowego zachowania? Na to pytanie ciężko znaleźć precyzyjną odpowiedź, jednak mam nadzieję, że przekazując wiedzę z zakresu obsługi maszyn z naciskiem na bezpieczeństwo podczas tej pracy, mogłam uratować choćby jedno życie.